درباره سوئد

کشور پادشاهی سوئد از کشورهای منطقه استراتژیک اسکاندیناوی به حساب می اید.سوئد یکی از کشورهای منطقه اسکاندیناوی است که از غرب با نروژ، از شمال شرق با فنلاند و از جنوب غربی با دانمارک مرزهای مشترک است.پایتخت این کشور کم جمعیت شهر استکهلم می باشد. بر اساس آمارهای جهانی در طی چندین سال تراکم جمعیت در سوئد بسیار اندک است و در هر کیلومتر مربع آن بیست نفر زندگی می‌کنند.

خدمات پذیرش تحصیلی سوئد

مدارک مورد نیاز

کشور سوئد را بیشتر بشناسیم

کشور سوئد یکی از کشورهای اسکاندیناوی واقع در شمال اروپا است. این کشور یک دهم بزرگتر از کالیفرنیا و چهارمین کشور بزرگ اروپا است و تقریبا ۱۰٪ از منطقه سوئد را دریاچه ها و رودخانه ها فرا گرفته است، بزرگترین دریاچه ونرن است، این دریاچه به طول ۵۶۵۰ کیلومتر مربع بوده و بزرگترین دریاچه در اتحادیه اروپا می باشد. بیش از نیمی از کشور سوئد تحت پوشش جنگلی قرار دارد و  کوه ها از سمت غرب سوئد را احاطه کرده اند، سوئد دارای کوه های اسکاندیناوی می باشد و توسط نروژ در سمت غرب و شمال مرز مشترک دارد. رود تورنه بیشترین مرز سوئد با فنلاند را در شرق تشکیل می دهد. این کشور مرزهای دریایی با دانمارک، آلمان، لهستان، روسیه، لیتوانی، لتونی و استونی دارد. هم چنین در کشور سوئد دامداری اهمیت بیشتری نسبت به کشاورزی دارد. گاوهای شیری در تمام نقاط کشور حائز اهمیت هستند، در حالی که پرورش خوک و مرغ در جنوب غربی سوئد بیشتر رایج است . راندمان مزارع سوئدی یکی از مهمترین مزارع در جهان است.  جالب است که بدانید ماهیگیری بخش کوچکی از اقتصاد سوئد را به خود اختصاص می دهد . از طریق موافقتنامه های بین المللی، سوئد برخی از مناطق ماهیگیری سنتی خود را در دریای شمال از دست داده است.  شاه ماهی، ماهی خال مخالی، ماهی قزل آلا و همچنین میگو ، خرچنگ.  گوتنبرگ بندر ماهی و بازار ماهی پیشرو در سوئد میباشد
چوب، سنگ معدن فلزی، و نیروی آب، پایه و اساس اقتصاد صنعتی کشور سوئد را تشکیل می دهند . این کشور فاقد سوخت های فسیلی است و به واردات آنها نیاز دارد . نیروی هیدرولیکی به میزان زیادی مورد استفاده قرار می گیرد، اما تقریبا نیمی از انرژی الکتریکی مورد نیاز مردم را فراهم می کند.

سوئد

درباره کشور سوئد بیشتر بدانیم

یکی از کشورهای زیبا و قشنگ در شبه جزیره اسکاندیناوی است که از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنیا، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه‌ است. نام این کشور در فارسی از نام آن در زبان فرانسوی (Suède) گرفته شده‌است. پایتخت این کشور شهر استکهلم است. سوئد با مساحت ۴۴۹٬۹۶۴ کیلومترمربع، سومین کشوربزرگ اروپا، از نظر مساحت می‌باشد.

کشور پادشاهی سوئد با داشتن یکی از توسعه‌ یافته‌ترین اقتصادهای جهان، به عنوان کشوری باثبات هم از نظر سرمایه‌گذاری و هم از نظر سیاسی شناخته می‌شود. تراکم جمعیت در سوئد بسیار اندک است و در هر کیلومتر مربع آن 20 نفر زندگی می‌کنند. شهروندان سوئدی جزو شهروندانی در جهان هستند که از کیفیت بالای زندگی برخوردارند. نرخ بیکاری آن پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است. در شمال این کشور همانند مناطق قطبی 6 ماه از سال روز است و 6 ماه دیگر شب.

جمعیت و زبان کشور سوئد

 جمعیت کشور سوئد بیش از ۹٫۲ میلیون نفر است که تقریباً ۷٫۹ میلیون نفر آن را سوئدی‌ها تشکیل می‌دهند. این کشور با تعداد ۲۰ نفر در هر کیلومتر مربع از تراکم جمعیتی پایینی برخوردار است که بیشتر این جمعیت نیز در جنوب سوئد مستقر هستند البته شایان ذکر است که آب و هوای شمال کشور سوئد خیلی مناسب نیست و یکی از علت هایی که مردم زیادی در جنوب سوئد زندگی می کنند همین بهتر بودن آب و هوا در جنوب سوئد نسبت به  شمال سوئد است. هم چنین بیش از ۸۵٪ مردم سوئد در ناحیه شهری زندگی می‌کنند. مردم سوئد به ظاهر آراسته و خوش پوش بودن مشهورند. گفتنی است کشور سوئد از لحاظ رفاه اجتماعی جزء بهترین کشورهای اروپایی است که حتی به کسانی که اقامت دائم در این کشور دارند حقوق بازنشستگی و شرایط مناسب جهت ادامه ی زندگی در سوئد را ارائه می کند. . زبان سوئدی، زبان رسمی کشور سوئد می‌باشد زبان سوئدی از خانواده ی زبان های هندواروپایی شاخه ی ژرمنی است و با زبان های نروژی و دانمارکی نزدیکی دارد. این سه زبان بسیار به هم نزدیک بوده و اغلب گویشوران آن ها می‌توانند هر کدام به زبان خود با هم ارتباط زبانی برقرار کنند. در برخی نواحی شمالی کشور، به زبان فنلاندی نیز تکلم می‌گردد.

پرچم کشور سوئد

پرچم رسمی کشور سوئد با رنگ آبی همراه با صلیب زرد اسکاندیناوی که به چهار سمت پرچم امتداد یافته می‌باشد. آن ها معتقدند که پرچم در حال حاضر سوئد الهام گرفته از پرچم دانمارک با رنگ آبی و صلیب طلایی در سال ۱۴۴۲ است. رنگ آبی و زرد بخشی از نشان سلطنتی پادشاه ماگنوس بیگرسون است که در تاریخ ۱۲۷۵ سلطنت می‌کرد. بر اساس داستان‌های اساطیری در قرن ۱۲ میلادی پادشاه سوئد اریک مقدس در زمان جنگ با فنلاند صلیب طلایی در آسمان دید که بر زمین فرود آمد. او هم این را هدیه‌ای از خدا دانست و صلیب زرد رنگ با زمینه آبی به الهام از رنگ آسمان را نماد و پرچم خود کرد.

مردم کشور سوئد 

یکی از نکاتی که شما باید راجع به سوئد بدانید این است که این کشور از رفاه اجتماعی بالایی برخوردار است اما شکل زندگی در سوئد و آب و هوای آن غالبا در روحیه مردم سوئد تاثیر گذار بوده و مردم سوئد مردمی معمولا دیر جوش محسوب می شوند، البته این مردم بسیار مهربان و صادق هستند اما در کل روحیه اینها به نقل اکثر عزیزان که در سوئد بوده اند روحیه سردی است و خیلی دیر به اشخاص نزدیک  و دوست می شوند، هرچند اکثرا بعد از دوستی، دوستان خوب و مهربانی هستند.

اطلاعات جامع کشور سوئد

ولی با توجه به اینکه کشور سوئد در دسته کشور هایی می باشد که از رفاه اجتمایی بالایی برخوردار است، سالانه افراد بسیاری خواهان مهاجرت به کشور سوئد می باشند. اما افرادی که به همراه تحصیل و یا مستقل از آن موفق به یافتن کار در این کشور می شوند با استفاده از مزایا و حقوق آن کار می توانند حدود نصف یا یک سوم هزینه های زندگی خود را پوشش دهند.

هزینه های زندگی در کشور سوئد 

یکی از نکاتی که در کشور سوئد اهمیت زیادی دارد این است که هزینه زندگی در سوئد نسبتا بالا است زیرا مردم سوئد از توان اقتصادی بالایی برخوردارند و البته هزینه زندگی در شهر سوئد با شهرهای دیگر متفاوت است اما یک زندگی نرمال برای دو نفر معمولا شامل هزینه ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار در استکهلم می باشد، به این معنا که اگر شما بخواهید در سوئد زندگی کنید و در استکهلم باشید و فقط دو نفر باشید حداقل یک زندگی نرمال برای شما ۲۵۰۰ دلار می باشد اما یک نفر با ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار زندگی نرمال خواهد کرد، البته شما می توانید در ماه با مقدار کمتر هم دوام بیاورید اما زندگی سخت تری خواهید داشت و همچنین شما می توانید در سوئد بیشتر هم هزینه کنید که این بستگی به شکل زندگی شما دارد. لطفا دقت بفرمایید که معمولا مردم عزیز کشور ما در مورد مهاجرت به سوئد یا زندگی در سوئد این تصور را دارند که هزینه ها در سوئد خیلی پایین و کشور ارزانی است در حالی اینکه اینطور نیست و با توجه به آمار های اقتصادی سوئد کشوری نسبتا گران در اروپا محسوب می شود.

مزایا و معایب زندگی در کشور سوئد

در شهرهاي سوئد اگر به كسي تنه یا حرفی زديد مي توانيد به زبان فارسي از او عذرخواهي كنيد، زيرا به احتمال 20 درصد كسي كه شما با او برخورد كرده ايد ايراني است و زبان شما را مي فهمد. در متروي استكهلم هيچ وقت درباره چهره كسي كه روبه روي شما نشسته با كسي كه همراه تان است شوخي و پچ پچ نكنيد. او هم ممكن است ايراني باشد و همه صحبت هاي شما را بشنود.

اشاره هاي فوق حاكي از اين است كه شمار ايرانياني كه در کشور سوئد زندگي مي كنند قابل توجه است و همه آنان تلاش مي كنند دوستان و اقوام خود را به هر ترتيب به اين كشور ببرند تا در سرما و شب هاي طولاني زمستان تنها نمانند در اين ميان برخي از متقاضيان كار در سوئد چنان در معرض سوء استفاده قرار مي گيرند و سرمايه خود را از دست مي دهند كه هم بازگشتن به ايران براي آنان دشوار مي شود و هم امكان ماندن در سوئد را از دست مي دهند.

خدمات بهداشتی در سوئد

خدمات بهداشتي و اجتماعی كه شهروندان مقيم سوئد دريافت مي كنند، اين كشور را پس از آمريكا به دومين كشور جذاب براي اقامت ايرانيان خارج از كشور ایجاد كرده است. اين جذابيت در حدی است كه بسياری از متقاضيان تابعیت و اقامت سوئد و همچنین كار كردن در این کشور سختي شرايط آب و هوايي اين كشور را ناديده گرفته و آماده پذيرفتن ريسك های بزرگ برای اقامت در اين كشور مي شوند. همين جذابيت عاملی است كه باعث به وجود آمدن شبكه هاي خلافكار و باندها شده كه ويزاي كار در سوئد را به متقاضيان مي فروشند و با سوء استفاده از بی دانشی متقاضيان اقامت در سوئد از آنان كلاهبرداري مي كنند.

مکان های دیدنی در کشور سوئد

مردم کشور سوئد دارای رفاه اجتماعی و کیفیت زندگی بالایی هستند به همین دلیل یکی از مکان های پربازدید شده است. علاوه بر این مناظر طبیعی، اماکن تاریخی، فرهنگ و شهرهای زیبای سوئد باعث شده است که این کشور تبدیل به یک کشور توریستی شود. معروف ترین و پربازدید ترین جاذبه های گردشگری کشور سوئد عبارتند از :

مجمع ‌الجزایر استکهلم

پارک ملی زیردریایی کوسترهیوت

پارک ملی آبیسکو

باغ وحش بوراس

اسکانه

کلیسای جامع لاند

موزه وازا

شهرهای معروف سوئد

سوئد یک کشور باور نکردنی است این کشور، شهر های شگفت انگیز و مناظر دیدنی زیادی را در خود جای داده است. این کشور، از جنگل های متراکم و کوه های درخشان تا سواحل و دریاچه های زیبای زیادی را دارد بدون شک یکی از زیباترین کشورهای اروپایی است. شهرهای سوئد خیلی متفاوت هستند، بنابراین برای بازدید از این کشور به شهرهای مختلف آن سفر کنید زیرا هرکدام زیبایی منحصر به فردی دارند. در این بخش به معرفی ۵ شهر معروف سوئد میپردازیم :

 • استکهلم 
  استکهلم نه تنها به عنوان پایتخت کشور سوئد بلکه به عنوان یکی از زیباترین شهرهای دنیا شناخته می شود. این شهر با پیشینه ای از ده قرن تاریخ و فرهنگ ساخته شده است، این شهر در کنار ۱۴ جزیره ای قرار دارد که هرکدام زیباتر از دیگری است.
  کشور سلطنتی سوئد همچنین به خاطر مدرنیته بودنش حساسیت بیشتری بر روی پایتخت خود دارد. سوئدی ها معتقدند که استکهلم یک شهر با تمام ویژگی های برتر یک کلان شهر است. استکهلم یک شهر بزرگی است که در آن رفت و آمد کارآمد و آسان بوده و آب و هوای تمیزی جریان دارد. یکی از بخش های فوق العاده زیبای استکهلم و سوئد که هنوز برای بسیاری از گردشگران تور سوئد یک راز است، جزایر اطراف این شهر می باشد. در اطراف خود بیش از ۳۰،۰۰۰ جزیره دارد، که تنها حدود ۱۰۰۰ نفر ساکن هستند.
 • گوتنبرگ
  گوتنبرگ دومین شهر بزرگ در کشور سوئد، است. این شهر علاوه بر اینکه مکان های تفریحی و دیدنی زیادی دارد، از نظر فرهنگ و تاریخ هم حرف های بسیاری دارد پس حتما از موزه های تاریخی گوتنبرگ دیدن کنید تا با تاریخ این شهر آشنا شوید. این شهر با توجه به این که یک شهر بندری است اما آرامش بیشتری نسبت به پایتخت دارد.
 • مالمو
  مالمو سومین شهر بزرگ در کشور سوئد و جنوبی ترین است مالمو در سال ۲۰۰۶ اولین شهر تجاری سوئد معرفی شد.
 • اوپسالا
  مسافران جوان تر در تور سوئد به راحتی با اوپسالا دوست خواهند شد . اوپسالا بهترین شهر در سوئد برای شب زنده داری و تفریحات شبانه است .
 • سیگتونا
  این شهر در حدود ۴۰ مایلی شمال استکهلم واقع شده است، سیگتونا  قدیمی ترین شهر در کشور سوئد می باشد که در اواخر قرن ۱۰ تاسیس شد و در کنار سواحل دریاچه دوست داشتنی مالارین قرار دارد.

اطلاعات کشور سوئد

تحصیلات و مقاطع آموزشی در سوئد

سیستم آموزش و پرورش سوئد فرصت های آموزشی متعددی را برای کودکان در تمام گروه های سنی ارائه می دهد.  این برنامه آموزشی و همچنین آموزش برای کودکان دارای معلولیت اغلب در این کشور رایگان انجام می شود . علاوه بر این، دولت در زمینه تحصیلات و تحقیقات علمی حدود ۶۹٫۵ میلیارد کرون سرمایه گذاری کرده است.  دولت اخیرا پیشنهادهایی را برای افزایش حقوق معلمان جهت بهبود آموزش های بیشتر و فرصت های توسعه در مدارس هایی که بیشترین چالش ها را دارند، ارائه داده است.

کار در کشور سوئد

جهت کار در کشور سوئد پس از اعلام نياز كارفرما و انجام مراحل اداري و بررسي اداره مهاجرت، در صورت موافقت آنها، به متقاضي استخدام در سوئد يك اقامت كاري دوساله داده مي شود. اين روند فقط دو هزار كرون هزينه براي بررسي مدارك از سوي اداره مهاجرت در بر دارد و اگر روند درخواست از سوی يك وكيل پيگيری شود، حق الوكاله نيز به اين مبلغ اضافه مي شود. متاسفانه تصويب اين قانون زمينه سوء استفاده های افراد سودجو و فرصت طلب شده است. اين افراد با بهره گيری از عطش افراد به ويژه جوانان براي زندگی در غرب و نيز بهره بردن از بی اطلاعی متقاضيان از قوانين استخدام و شرايط اقامت كاري، شركت های صوری تاسيس كرده و با اخذ مبالغی تا حدود 50 ميليون تومان براي متقاضيان اقامت كاري مي گيرند.

سرمایه گذاری در سوئد

كساني كه جهت کار به شركت های خصوصی يا افراد متوسل مي شوند، باید بدانند که بعضا همه سرمايه زندگي خود را صرف مي كنند تا به سوئد مهاجرت و در آنجا كار كنند، ولي پس از مدتي متوجه مي شوند فقط براي مدت كوتاهي اجازه اقامت و كار كردن در سوئد را دارند و خيلي زود تبديل به يك مهاجر غيرقانوني مي شوند كه بايد خاك اين كشور را ترك كنند. كلاهبرداری های اخير در شرايطی زمينه تحقق يافته است كه سال گذشته قانونی در سوئد تصويب و به اجرا گذاشته شد كه امكان دريافت اقامت كاری را از خارج اتحاديه اروپا فراهم مي كند. بر اساس اين قانون، شركت ها در هر رشته كاری مي توانند نيروی كار مورد نياز خود را خارج از اتحاديه اروپا استخدام و وارد كنند.

به مشاوره نیاز دارید ؟

درخواست مشاوره دهید تا در کوتاه ترین زمان ممکن مشاوران ما با شما تماس بگیرند.